Nitril Kauçuk

NİTRİL KAUÇUK

Nitril kauçuk butadien ve akrilonitril monomerlerinin kopolimerizasyonu ile elde edilir. Nitril grubu polar özellik verir, bundan dolayı yağlara, solventlere dayanımı çok iyidir. Özellikle aşınma dayanımı çok iyidir. Yine aynı şekilde NBR hamuruna, PVC ilavesi ile çok iyi ozon dayanımı özellikleri elde edilebilir.

NBR camsı geçiş sıcaklığı Tg, akrilik nitril oranına bağlı olarak, düsük oranlarda (%18) –40ºC’den, yüksek oranlarda pozitif değerlere kadar değişebilmektedir. Akrilik nitril oranına bağlı olarak, yağa, solvente, grese dayanımı artar. Fakat diğer taraftan, nitril kauçuğun soğuğa dayanımı artan akrilik oranı ile azalmaktadır.

Nitril kauçuğun ısıya dayanımı iyidir: 90ºC’de sürekli olarak, 120ºC’de 40 ğün boyunca ve 150ºC’de 3 gün boyunca kullanılabilir. Ozona dayanımı kötüdür, bu yüzden PVC ilavesi yapılır.

NBR, polar olmayan kauçuklara göre önemli oranda yüksek elektrik özelliği gösterir. Bu yüzden elektrik izolasyon malzemesi olarak kullanılmaktadır. NBR, conta, hortum, taşıyıcı bant, fren balatası imalatında, mil, silindir ve kazan kaplamalarında kullanılmaktadır.
TEKNİK ÖZELLİKLER:

Isı Dayanımı (ºC) : 130
Alkol Dayanımı (20 ºC) : İYİ
Metal Yapışması : MÜKEMMEL
Düşük Sıcaklık Dayanımı (ºC) : -20
Keton Dayanımı (20 ºC) : YETERSİZ
Gaz Geçirgenliği : ZAYIF
Ozon Dayanımı : ZAYIF
Asit Dayanımı : İYİ
Dielektrik Direnci : ZAYIF
Yırtılma Dayanımı : ORTA
Baz Dayanımı : ORTA
Yanma Direnci : ZAYIF
Aşınma Dayanımı : İYİ
Yağ Direnci (Astm3,100ºC) : İYİ
Su Dayanımı : İYİ
Fiziksel Özellikler : İYİ
Yakıt Direnci Astm Fuel B, 40ºC : İYİ