Doğal Kauçuk

DOĞAL KAUÇUK (NR)

Doğal kauçuk, Hevea Brasiliensis ağacının lateksinden elde edilir.

Kullanma sıcaklığı aralığı -60°C ile 90°C”dir. Yüksek esneklik ve mekanik özellikler gerektiren yerlerde kullanılır. Doğal kauçuğun camsı geçiş sıcaklığının (Tg) –75°C civarında olması, düşük sıcaklık özelliklerinin çok iyi olmasını sağlamaktadır.

Doğal kauçuğun çok iyi çiğ mukavemeti ve tekstile iyi yapışma özelliği vardır. Bu iki özelliği ile doğal kauçuk, lastik endüstrisinde yeri doldurulamaz bir konuma sahiptir.

Doğal kauçuğun çok iyi çekme dayanımı, yırtılma dayanımı ve yorulma özelliği vardır. Bu özellikleri sayesinde, dinamik uygulamalarda çok sık (motor takozları, köprü takozları, lastik karkasları gibi) kullanılmaktadır. Fakat doğal kauçuğun özellikle ısı ve ozon yaşlanma dayanımı, yağlara ve solventlere dayanımı kötüdür. Yaşlanma özelliği uygun vulkanizasyon seçimi ve koruyucular ile iyileştirilebilir. Organik solventlerle kullanılmamasına karsı, polar sıvılara dayanıklıdır.

Tabii kauçuğun 2/3”ü otomobil lastiği üretiminde, kalan kısmı mekanik parçalar, ayakkabı tabanı (özellikle yüksek kalitede spor ayakkabıları), hortum, konveyör bant, yer döşemesi, sünger ve yapıştırıcı imalatında kullanılmaktadır.
TEKNİK ÖZELLİKLER:

Isı Dayanımı (°C) : 105
Alkol Dayanımı (20 °C) : İYİ
Metal Yapışması : MÜKEMMEL
Düşük Sıcaklık Dayanımı (°C) : -60
Keton Dayanımı (20 °C) : ORTA
Gaz Geçirgenliği : YETERSİZ
Ozon Dayanımı : ZAYIF
Asit Dayanımı : ORTA
Dielektrik Direnci : İYİ
Yırtılma Dayanımı : ÇOK İYİ
Baz Dayanımı : İYİ
Yanma Direnci : ZAYIF
Aşınma Dayanımı : MÜKEMMEL
Yağ Direnci (Astm3, 100 °C) : YETERSİZ
Su Dayanımı : ÇOK İYİ
Fiziksel Özellikler : MÜKEMMEL
Yakıt Direnci Astm Fuel B, 40°C : YETERSİZ